Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii
Zadania oddziału
- podtrzymywanie funkcji życiowych oraz leczenie chorych w stanach zagrożenia życia;
- inwazyjne monitorowanie oraz mechaniczne wspomaganie czynności niewydolnych narządów lub układów;
- prowadzenie zabiegów resuscytacyjnych zarówno w oddziałach szpitala, jak też w Izbie Przyjęć Szpitala;
- klasyfikacja chorych w Izbie Przyjęć i oddziałach szpitalnych do leczenia w OIT;
- konsultacje anestezjologiczne dla Pacjentów innych oddziałów szpitalnych;
- wykonywanie znieczuleń ogólnych i przewodowych do zabiegów wykonywanych w trybie ostrym i planowym z uwzględnieniem przygotowania do znieczulenia i bezpośredniej opieki poznieczuleniowej;
- konsultacje anestezjologiczne w zakresie leczenia bólu, zarówno ostrego, jak i przewlekłego;
- zakładanie wkłuć centralnych , ZOP‑u i portów naczyniowych;
- prowadzenie obowiązującej dokumentacji medycznej;
- prowadzenie kursów , szkoleń i staży w zakresie specjalizacji lekarskich i pielęgniarskich z uwzględnieniem anestezjologii i intensywnej terapii , leczenia bólu i ratownictwa medycznego
Zakres prowadzonej działalności medycznej
- Oddział anestezjologii i intensywnej terapii ma profil interdyscyplinarny- leczeni są pacjenci w stanach zagrożenia życia z niewydolnością narządową , pacjenci z infekcjami o najcięższym przebiegu, pacjenci z obrażeniami wielonarządowymi.
- Oddział dysponuje w szczególności możliwością leczenia za pomocą wielospecjalistycznych trybów wentylacji mechanicznej inwazyjnej i nieinwazyjnej, a także wysokimi częstotliwościami i metodami tlenoterapii wielkoprzepływowej. Jest wyposażony w kolumnę bronchoskopową oraz w aparaty do zaawansowanego monitorowania hemodynamicznego oraz aparaty do ciągłej terapii nerkozastępczej, w tym z możliwością prowadzenia dializy wątrobowej.
- W oddziale znajduje się sala zabiegowa ze stanowiskiem znieczulenia umożliwiająca wykonywanie przez lekarzy anestezjologów procedur chirurgicznych, zwłaszcza tracheostomii, zakładania wkłuć centralnych permanentnych, drenaży.
- Zespół anestezjologiczny znieczula pacjentów do zabiegów operacyjnych z zakresu chirurgii ogólnej, onkologicznej, naczyniowe, ortopedii, urologii, laryngologii, ginekologii, okulistyki, radiologii inwazyjnej, kardiologii inwazyjnej a także do zabiegów endoskopowych oraz w pracowni tomografii komputerowej , rezonansu magnetycznego i w izbie przyjęć szpitala.
- Zespół anestezjologiczny prowadzi bezpośredni nadzór nad pacjentami we wczesnym okresie pooperacyjnym w sali poznieczuleniowej. Anestezjolodzy udzielają także konsultacji w salach wzmożonego nadzoru poszczególnych oddziałów szpitala, wchodzą w skład szpitalnego zespołu leczenia bólu i prowadzą resuscytacje krążeniowo-oddechowe. W oddziale prowadzone są procedury orzekania o nieodwracalnym uszkodzeniu mózgowia.
Galeria
Oddział intensywnej opieki medycznej
Oddział kliniczny
ul. Północna 42,
91-425 Łódź
Sekretariat
42 634 12 35
Dyżurka pielęgniarek
42 634 11 75
Lekarz dyżurny
42 634 14 36
kontakt@zoz-mswia-lodz.pl